Rozhovor s novým trénerom mužov

Tento rozhovor vznikol ešte pred začiatkom sezóny. Možno ste ho už čítali na klubovej nástenke. Na webe ho uverejňujeme dodatočne.

  Najprv si ho predstavíme. Viliam OPÁLEK vyrastal v Bíňovciach, na malej dedinke vzdialenej 12 km od Trnavy. Ako väčšina chlapcov v tej dobe aj on začal najskôr s futbalom. Úplne si ho získal a chcel sa mu venovať čo najviac. Preto odišiel do vedľajšej dediny, kde bol futbal veľmi dobre organizovaný už na žiackej úrovni. Tam začal súťažne hrávať za žiacke mužstva krajské súťaže. Neskôr, ako dorastenec, prestúpil do Bolerázu, kde hral druhú dorasteneckú ligu.

 Po základnej vojenskej službe sa presťahoval v roku 1989 do Bratislavy, kde krátku dobu hrával za Vinohrady, Nové Mesto i Ekonóm, ale po nástupe do štátnej služby sa najmä z časových dôvodov futbalu venoval už len rekreačne.
 
 Až neskôr, keď začal jeho syn v šiestich rokoch hrať za INTER Bratislava, sa k futbalu vracia. Predovšetkým ako fanúšik a ako to býva zvykom u rodičov detí hrajúcich futbal i ako „tréner - amatér“. Tu niekde sa u neho zrodilo rozhodnutie vrátiť sa znova k futbalu. 

 Po skončení štátnej služby začal postupne s trénerskou činnosťou vo Vrakuni. Bol asistentom trénera mužstva dorastu pána Tomíka, potom prešiel k prípravkám a po nich trénoval mužstvo žien ŠK Vrakuňa. Neskôr trénoval mladší dorast Šamorína a po ňom starší dorast Rače. Tu sa onedlho stal aj asistentom trénera mužstva mužov - Karola Marka. Poznatky získané od tohoto renomovaného trénera a kvalitná príprava i výsledky jeho dorastencov priniesli svoje ovocie. V roku 2015 bol vyhlásený za najlepšieho futbalového trénera mládeže Bratislavského futbalového zväzu (BFZ). Neskôr, viac ako tri roky, bol trénerom dorastu a zároveň aj asistentom trénera mužov Devínskej Novej Vsi. V tej dobe zahájil štúdium trénera licencie A, ktoré by mal ukončiť budúci rok. 

 Tréner Opálek vedie od začiatku júla mužstvo mužov ŠK Vrakuňa a tak sme mu, tesne pred zahájením nového súťažného ročníka 4. ligy BFZ, položili dve otázky. 

Kedy ste zahájili prípravu mužstva na nový súťažný ročník a ako prebiehala?
Musím povedať, že ma ponuka opäť trénovať vo Vrakuni potešila a po 15 rokoch som sa mohol vrátiť na štadión, kde som začínal robiť prvé trénerské kroky. Bývam tu pomaly 26 rokov a tak by som rád prispel k tomu, aby sa náš klub stále nezachraňoval, ako to bolo za posledné tri ročníky, ale aby zaujal dôstojnejšie miesto vo futbale bratislavského kraja.
A teraz k Tvojej otázke. Prípravu sme začali veľmi skoro, už 1. júla, pretože od 10. 8. sa začína súťaž. Na prvé tréningy prišlo 12-13 hráčov a postupne sa ich počet zvyšoval. Ich výkonnosť z pohľadu hranej súťaže tzn. 4. ligy, je na strednej úrovni. Nechceme sa vracať do minulosti. Teraz sa musíme plne koncentrovať na nový ročník. Mojou úlohou je správne chlapcov motivovať a zlepšiť ich herný prejav tak, aby mali radosť z hry a prinášali aj radosť naším fanúšikom.
Pripravil som herný systém, ktorý je ideálny pre typológiu našich hráčov. Pre ofenzívu som zvolil systém 4-1-3-2 a pri defenzíve by sa prípadne  prechádzalo na systém 4-1-4-1. Zloženie mužstva je variabilné. Tvoria ho starší hráči, ktorí by už pomaly chceli končiť so súťažným futbalom a  hrať prípadne už len za starých pánov. Povedal by som, že základ kolektívu tvoria mladí hráči. Zohnali sme troch cudzincov (Argentína, Brazília a Paraguay), ktorí by mali oživiť našu hru. Majú 20-23 rokov a verím, že prispejú k dynamickému a rýchlemu futbalu, aký máme v úmysle presadzovať. Majú na vysokej úrovni individuálne herné činnosti, ktoré môžu postupne odovzdávať i naším mladým hráčom.
S akým cieľom ideme do nového súťažného ročníka?
Ako som už povedal, chceme sa pohybovať vo vrchnej časti tabuľky. Chcem pripraviť chlapcov tak, aby po splnení určitých, najmä finančných podmienok zo strany vedenia klubu, sa mohla Vrakuňa vrátiť tam, kde patrí. Môj zámer je dostať mužstvo do 3. ligy. Uvidíme, či sa mi to podarí v tomto ročníku, budúcom alebo až v tom nasledujúcom. Hráči majú tiež túto ambíciu a uvidíme, ako sa bude súťaž a naše účinkovanie v nej vyvíjať od začiatku. Keď budeme mať po prvých troch kolách deväť bodov, tak budeme kľudnejší. Keď sa nám podarí vybaviť spomenutých troch hráčov tak, aby mohli hrať už od prvého zápasu, boli by sme výrazne posilnení. Keď nie, tak verím, že ostatní hráči zvládnu štart do novej sezóny aj bez nich.
Autor: Jozef Buffa st.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *